قانون دوبلین چیست ؟

تیر ۸, ۱۳۹۷ توسط Ferdos9826

قانون دوبلین چیست ؟

پیمان نامه یا معاهده دوبلین قرادادی است که در ۱۵ ماه ژوئن سال ۱۹۹۷ بین ۱۲ عضو جامعه مشترک المنافعه آن موقع در اروپا در شهر دوبلین پایتخت ایرلند به تصویب رسید و از سپتامبر سال ۱۹۹۷ به اجراء در آمد و در ادامه آن قرارداد دیگری ۱۸ فوریه سال ۲۰۰۲ به امضای اعضای اتحادیه اروپا رسید که از اول مارس ۲۰۰۳ به اجرا گذاشته شد. قرارداد دوبلین ۲ جایگزین قراداد قبلی گشته و در مؤرخه ۱۹ june سال ۲۰۱۳ متنی جدید با مقداری تغییر و اضافات جای‌گزین قرارداد دوبلین ۲ گردید، که این قرارداد از اول ژانویه سال ۲۰۱۴ به اجراء در آمد و به نام قرارداد دوبلین ۳ شناخته می‌شود.
قانون دوبلین می‌گوید که پناه‌جویان می‌بایست در همان اولین کشور امنی که رسیدند اعلام پناهندگی در آن کشور نمایند و حق انتخابی جهت کشور را ندارند.
در قانون دوبلین کسی‌ که در یک یا چند کشور اروپایی اثر انگشت داشته باشد در هر کشور که تقاضای پناهندگی کند به اولین کشوری که در آن‌جا اثر انگشت داشته باشد پس فرستاده می‌شود حتی داشتن اثر انگشت مرزی چه هنگام داخل شدن به یک کشور و چه هنگام خروج شدن از یک کشور فقط افراد زیر سن قانونی شامل این قانون نمی‌باشند و تنها وقتی‌ در کشورهای دیگری تقاضای پناهندگی داده باشند به آن کشور پس فرستاده می‌شوند.
لذا در قرارداد دوبلین ۳ که نسخه تکمیل شده قرارداد دوبلین می‌باشد شرایط پذیرش و نحوه رسیدگی به درخواست آن دسته از پناه‌جویانی را که درخواست پناهندگی‌شان را در یک کشور اتحادیه اروپا ارئه داده‌اند اما ویزای یک کشور دیگر را داشته یا از کشور دیگری عبور کرده یا در کشور دیگر در اتحادیه اروپا قبلاً درخواست پناهندگی داده بودند را تعریف تعیین و مشخص می‌کند.
قرارداد دوبلین بیان می‌کند که کدام کشور مسئولیت رسیدگی به درخواست پناهندگی از طرف پناه‌جو را داشته و در چه صورتی پناه‌جو به کشور دیگری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا بازگردانده می‌شود.
بانک اطلاعاتی‌ای با نام یوروداک، برای ثبت اثر انگشت متقاضیان پناهندگی نیز وظیفه دارد تا شناسائی متقاضیان پناهندگی که قبلاً در کشور دیگری در اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی داده بودند را راحت‌تر کند.
وقتی که فردی در یک کشور اتحاده اروپا درخواست پناهندگی می‌دهد وظیفه اداره امور پناهندگی آن کشور است که ابتدا کنترل نماید آیا فرد متقاضی قبلاً در یک کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا یا عضو پیمان شنگن درخواست پناهندگی داده بوده است یا خیر. این کنترل به یکی از چند روش زیر انجام می‌گیرد:
کنترل از طریق بانک اطلاعاتی یوروداک
کنترل از طریق بانک اطلاعاتی ویز
پرسش از خود پناه‌جو در مورد مسیر خروج از کشورش و مسیر ورود او به این کشور هم‌چنین پرسش از او در این مورد که آیا پاسپورت داشته است و یا قبلاً در کشور دیگری بوده است و …
مطابق قانون پناهندگی در اتحادیه اروپا وقتی مشخص شود که متقاضی درخواست پناهندگی داده اما ویزای یک کشور دیگر عضو پیمان شنگن را داشته باشد به کشور صادر کننده ویزا برگشت داده خواهد شد مهم نیست که آیا شخص متقاضی در آن کشور بوده یا خیر مهم صادر کردن ویزا توسط ان کشور می‌باشد که طبق قانون دوبلین کشور صادر کننده ویزا مسئولیت رسیدگی به درخواست پناهندگی آن فرد را به عهده خواهد داشت.
حتی اگر متقاضی پناهندگی ویزای شنگن هم نداشته اما قبل از ورود به یک کشور عضو شنگن از یک کشور امن ثالث دیگر عبور کرده است یا به صورت مرز زمینی یا ترانزیت فرودگاهی یا در یک کشور دیگر عضو پیمان شنگن قبلاً درخواست پناهندگی داده باشد در تمام شرایط ذکر شده درخواست پناهندگی تحت عنوان لیست دسته‌بندی شده ابتدا پرونده و سپس طبق شرایط خاصی شخص پناه‌جو کشوری که درخواست پناهندگی داده و مسئولیت بررسی پرونده درخواست پناهندگی آن شخص را دارد بازگردانده خواهد شد.

یکی از قوانین دوبلین در خصوص حقوق پناه‌جویان این است که چنان‌چه پناه‌جو نتواند هزینه‌های مالی پرداخت وکیل را پرداخت کند هر کشور عضو پیمان دوبلین مطابق قوانین همان کشور وظیفه دارد هزینه‌های مالی به خدمت گرفتن یک وکیل از سوی پناه‌جو را بپذیرد یا شرایط دست‌رسی پناه‌جو به وکیل را فراهم نماید (ماده ۲۷ بند ۶ قانون دوبلین)

مطلب پیشنهادی:  قاعده دوبلین ۴ چه تغییری را در سیاست مهاجرت اروپا ایجاد می‌کند ؟

در این مقاله سعی شد نکات کلی‌ای در باب قانون دوبلین ارائه گردد. در صورت نیاز به مشاوره با ما تماس حاصل نمائید و از امکان مشاوره رایگان تلفنی بهره‌مند گردید.


26 دیدگاه

 • arman

  تیر ۱۹, ۱۳۹۸ در ۱۰:۱۱ ب٫ظ

  با سلام، ثبت اثر انگشت در کشور بلغارستان برای اقامت گرفتن در کشور انگلستان مشکلی برای دیپورت و اقامت گرفتن پیش خواهد آورد

  پاسخ

  • ایرسا

   شهریور ۲۴, ۱۳۹۸ در ۲:۵۵ ب٫ظ

   سلام
   خیر. انگلستان جز کشورهای معاهده دوبلین نمی باشد.

   پاسخ

 • زیبا

  شهریور ۹, ۱۳۹۸ در ۲:۲۰ ب٫ظ

  با سلام و عرض ادب.من در کشور سوییس تقاضای پناهندگی دادم اما نامه دوبلینم از هلند اومده و منو میخواد،برای دور زدن دوبلین و ماندن در سوییس چکار کنم.با سپاس

  پاسخ

  • ایرسا

   شهریور ۲۴, ۱۳۹۸ در ۲:۱۶ ب٫ظ

   سلام
   قانون دوبلین می‌گوید که “پناه‌جویان می‌بایست در همان اولین کشور امنی که رسیدند اعلام پناهندگی در آن کشور نمایند و حق انتخابی جهت کشور را ندارند”.
   این قانون جاری شد تا هم کشور مقصد اول(اولین کشور امن) به پرونده شما رسیدگی کند و هم اینکه کسی نتواند آن را دور بزند.
   متأسفانه نمی توان کاری انجام داد.

   پاسخ

  • Anna

   آذر ۱۸, ۱۳۹۸ در ۷:۲۳ ق٫ظ

   ببخشید من میخوام پناهنده بشم هلند ۲۶ سالمه خانم هستم، مگه هلند بده که نمیخواین باشین اونجا؟

   پاسخ

   • ایرسا

    بهمن ۱۷, ۱۳۹۸ در ۹:۴۸ ق٫ظ

    با سلام
    معمولاً به دلیل اخذ مالیات و عوارض زیاد در مقایسه با کشورهای دیگر گزینه مناسبی نیست. اما در مقایسه با کشورهای جهان سوم بسیار بهتر است و می‌شود اقدام کرد.

    پاسخ

 • حبیب

  شهریور ۲۸, ۱۳۹۸ در ۵:۴۲ ب٫ظ

  سلام ببخشید ویزای شما از هلند بوده که باید حتماً پناهنده ی هلند بشید؟؟؟

  پاسخ

  • Ferdos98

   فروردین ۲۱, ۱۳۹۹ در ۷:۵۷ ب٫ظ

   سلام
   بله همین طور است. در غیر این صورت شامل فانون دوبلین خواهید شد.

   پاسخ

 • ماری

  مهر ۳, ۱۳۹۸ در ۸:۵۴ ق٫ظ

  سلام خسته نباشید. خانواده ای که دوبلین شده اند و حق برگشت تا سه سال بعد به آلمان رو ندارن و الان فرانسه هستند اگه قبل از پایان سه سال باز هم به آلمان برگردند تکلیفشون چی میشه. ممنون

  پاسخ

  • Ferdos98

   فروردین ۲۱, ۱۳۹۹ در ۸:۱۷ ب٫ظ

   سلام
   شامل قانون خواهند بود. اما در صورتی که اقامت(به جز پناهندگی) دریافت نمایند می‌توانند بعد از این مدت تعیین شده به آنجا مهاجرت کنند.

   پاسخ

 • همایون

  مهر ۱۹, ۱۳۹۸ در ۸:۳۹ ب٫ظ

  باسلام کسی که ویزای ایتالیا را گرفته واز طریق ان کشور به سوئد رفته و۶ماه ازتاریخ ویزای ان گذشته میتواند در سوئد درخواست اقامت وپناهندگی بدهد یا اینکه به کشور ایتالیا برگردانده میشود.

  پاسخ

  • Ferdos98

   بهمن ۲۵, ۱۳۹۸ در ۲:۲۶ ق٫ظ

   سلام
   طبق قانون دوبلین به کشور ایتالیا برگردانده خواهد شد تا توسط دولت ایتالیا پرونده شما بررسی شود.

   پاسخ

 • اسماعیل

  آبان ۴, ۱۳۹۸ در ۸:۱۳ ب٫ظ

  سلام
  من در کشور سویس اقامت موقت دریافت کردم لما نمیخواهم اینجا زندگی کنم ایا وقتی من کشور دیگیری پناهندگی بدهم راهی وجود ندارد شامل دابلین نشوم؟

  پاسخ

  • Ferdos98

   بهمن ۲۵, ۱۳۹۸ در ۲:۱۹ ق٫ظ

   سلام
   به ناچار باید در سوئیس بمانید یا به کشوری که عضو شنگن نباشد مهاجرت کنید.
   بهتر است که همانجا بمانید. ابتدای راه بسیار سخت است اما به تدریج همه چیز طبق مراد پیش خواهد رفت.
   موفق باشید.

   پاسخ

 • محمد محمدی

  آبان ۱۳, ۱۳۹۸ در ۱:۱۷ ب٫ظ

  سلام . من میخوام ویزا ایتالیا بگیرم و از ایتالیا به انگلیس . امکان دوبلین شدن در انگلیس را دارم

  پاسخ

  • ایرسا

   بهمن ۱۷, ۱۳۹۸ در ۹:۵۱ ق٫ظ

   با سلام
   خیر. انگلستان عضو کشورهای شینگن نمی‌باشد، ضمن اینکه جدیداً از نقشه اروپا خارج گردید.

   پاسخ

  • Ferdos98

   بهمن ۲۵, ۱۳۹۸ در ۲:۱۷ ق٫ظ

   سلام
   انگلیس عضو کشورهای شینگن نمی‌باشد. می‌توانید با خیالت راحت اقدام کنید.

   پاسخ

 • Ali

  آذر ۱۰, ۱۳۹۸ در ۹:۱۰ ب٫ظ

  سلام.آیامیشودباویزای شینگن ایتالیا به آلمان رفت و اعلام پناهندگی کرد یا حتمابایدویزای خودآلمان وگرفت؟؟؟

  پاسخ

  • Ferdos98

   بهمن ۲۵, ۱۳۹۸ در ۲:۰۰ ق٫ظ

   با سلام
   حتماً باید ویزای مقصد نهائی که همان آلمان است را دریافت کنید، در غیر این صورت چنانچه ویزای ایتالیا را گرفتید و به آلمان منتقل شدید و آنجا درخواست پناهندگی کردید، کشور آلمان شما را به ایتالیا ریپورت خواهد کرد.

   موفق باشید.

   پاسخ

 • Hamid sseidi

  آذر ۱۹, ۱۳۹۸ در ۱:۰۳ ب٫ظ

  اگر ویزا ایتالیا گرفته بشه و بریم آلمان بچه زیر یکسال دارم آیا برمیگردونن ایتالیا

  پاسخ

  • ایرسا

   بهمن ۱۷, ۱۳۹۸ در ۹:۴۹ ق٫ظ

   با سلام
   درخواست شما شامل قانون دابلین می‌شود.
   قانون دابلین یک قانون برای همگان است. اصل قانون این است که در اولین مقصد (کشور اروپایی عضو شینگن) به پرونده شما رسیدگی شود.

   پاسخ

 • عادل

  آذر ۲۶, ۱۳۹۸ در ۱:۴۱ ق٫ظ

  باسلام .اگر شخصی ویزای شنگن بگیره از کشور ایتالیا بعد ظرف مدت قانونی که ویزاش داره اول بره ایتالیا بعد بره به آلمان و اونجا درخواست پناهندگی بده چی میشه باز برش میگردونن به ایتالیا؟

  پاسخ

  • Ferdos98

   فروردین ۲۱, ۱۳۹۹ در ۸:۰۶ ب٫ظ

   سلام
   بله طبق قانون دوبلین مجدداً به کشور ایتالیا برگشت خواهد شد.

   #ویزا_شینگن

   پاسخ

 • سعید

  بهمن ۱۲, ۱۳۹۸ در ۱۱:۵۳ ق٫ظ

  باسلام. من اردیبهشت ۹۹ از طریق توریستی ایتالیا به آنجا سفر می کنم. هدف من و همسرم گرفتن پناهندگی سیاسی کشور بلژیک است. اگر اثبات کنیم جانمان در خطر است، آیا جزو استثناهای قانون دابلین می شوم و می توانم در بلژیک اقدام کنم؟

  پاسخ

  • ایرسا

   بهمن ۱۷, ۱۳۹۸ در ۹:۴۲ ق٫ظ

   با سلام
   قانون دابلین یک قانون برای همگان است. اصل قانون این است که در اولین مقصد (کشور اروپایی عضو شینگن) به پرونده شما رسیدگی شود.

   پاسخ

 • اشتراک ها: استثناءات قانون دوبلین چیست - گروه یکتا فردوس

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


سؤالی دارید؟

اکنون با ما تماس بگیرید

تأکید ما همواره بر این است که کلیه مطالب سایت را با دقت مطالعه کنید.

خواهش‌مندیم جهت کنجکاوی از تماس بی مورد جداً خودداری نمایید.


مشاور عمان

96896055257+مشاوره ایران

uM:n{ویزای کشورهای شینگن کشورهای ویزا شینگن ویزای شینگن کشورها کشورهای ویزای شینگن کشورهای ویزای شنگن لیست کشورهای ویزای شینگن ویزا شینگن کشورها
ما را دنبال کنید

گروه فردوس در شبکه‌های اجتماعی

در هر یک از شبکه‌های اجتماعی ما یک آفر عالی داریم.کلیه حقوق مادی و معنوی برای گروه یکتا فردوس محفوظ است.